Hobby

Zimní spánek


Samozřejmě, že se dá. Horolezci to dělají naprosto běžně, protože uprostřed Himalájí ještě pořád nikdo nepostavil hotel. Ale časem to jistě nějakého osla napadne. Nuže, pokud chcete přespat venku i v zimě, máte dvě možnosti. Přespat nenápadně jen ve spacáku, nebo pohodlněji pro vás, ve stanu, kde si můžete i přitopit. Jako všechno ostatní, i zde mají oba druhy noclehu své plusy, ale také mínusy. V případě jednoduchého přespání je to jasné. Nemáte pohodlí a je to skutečně spíše nouzové řešení. Samozřejmostí je speciální spací pytel a pořádné oblečení. Je nutno pamatovat, že největší přítel není mráz, ale váš vlastní pot. Pokud se na něj mráz dostane, máte velký problém. Takže se musíte snažit o to, aby na vás dědeček Mrazíček svými prstíky nedosáhl. Pokud se vám to povede, nebudete mít větší potíže. 

zimní krajina

Pohodlnější je to ve stanu. Ten si můžete zakoupit za nemalý peníz a k němu spoustu dalších vychytávek. Lihové kostky a malý vařič bude jen takovým základem. Ve stanu se pak můžete i trochu svléknout, uvařit si čaj, nebo polévku „pytlíkajdu“ a před spaním si můžete i číst. Nevýhoda toho je pak ta, že musíte tahat stan a spoustu těch dalších věcí. Nota bene že vás půjde vidět zdaleka, ony se stalo zvykem, že se stany vyrábějí barevné, tedy, aby bylo skutečně vidět z co největší dálky.

zimní krajina

Takže pokud o to nestojíte, musíte si tak jako my sehnat padákové plátno. To je totiž bílé a lehké. V nouzi si vezměte prostěradlo. Tím stan zakryjete a budete pro amatéry skoro neviditelní. Pokud jdete jen na jednu noc a víte, že nejdete do nějakých nebezpečných hor, základní výbava stačí. Pokud však máte vyšší ambice, rozhodně nic nezapomínejte a pamatujte na několik zásad. A vůbec se nemusíte stydět za to, že máte s sebou i píšťalku. Může vám zachránit život, stejně jako to, že budete informovat recepci kam máte namířeno. 

Sběratelé


Pokud bychom si udÄ›lali žebříÄek tÄ›ch nejdražších sbÄ›ratelských koníÄků, zcela jistÄ› by vedly tÅ™i. A to známky, starožitnosti, kde lze poÄítat i obrazu nÄ›kterého urÄitého období a automobily. To jsou koníÄky, na které asi běžný ÄlovÄ›k mít nebude. JeÅ¡tÄ› tak na ty známky, ale s tím, že bude vÄ›dÄ›t, tedy ten sbÄ›ratel, že ty nejlepší pro nÄ›j budou finanÄnÄ› nedostupné. Jenže takový je život a vÅ¡ichni nemohou mít vÅ¡echno. Filatelie je ovÅ¡em jako koníÄek velmi zajímavá. Zoubkované obrázky uÄarovaly stovkám tisíců, ne-li milionů lidí. Ti pořádají výstavy, kde ukazují druhým kam to se svou sbírkou dotáhli, ale také aby se pochlubili sami mezi sebou. A pak nastávají tahanice pÅ™i výmÄ›nách, nebo pÅ™i prodeji a koupi. A že se to nÄ›kdy mezi nimi, tedy filatelisty může pÄ›knÄ› vyhrotit jistÄ› známé z filmů Äi literatury sami.  

sbírka známek

SamozÅ™ejmÄ›, že zde nejsou jen filatelisté, ale také například filumenisté. Že netušíte kdo to je? Nic si z toho nedÄ›lejte, tohle neví skoro nikdo mimo nich samotných. Takže si to vysvÄ›tlíme. Je to sbÄ›ratelský obor, který se vÄ›nuje sbírání zápalkových nálepek. Nevěříte? KlidnÄ› můžete, protože jdou dohledat i na internetu a jsou to stejnÄ› zapálení sbÄ›ratelé, jako jsou i filatelisté. Jen ty sbírky asi nemají tu hodnotu jako známky. Netuším proÄ.  

sbírka známek

Další obory sbÄ›ratelů jsou přímo nekoneÄné, protože sbírat lze skuteÄnÄ› cokoli. Pokud máte zájem, uvedeme si zde jeÅ¡tÄ› pár zajímavých pojmů. Například pojem filokartie je také ponÄ›kud neznámý. Ten se zase týká sbÄ›ratelů pohlednic. A víte, co je to notafilie? To je sbírání bankovních tisků a pÅ™edevším bankovek. Nu a pokud sbíráte mince, tak to jistÄ› znáte. Že ne? No to je pÅ™ece numismatika. JistÄ› jste to již slyÅ¡eli, jen jste si to nedali tak rychle dohromady.  

Jak vidíte, i zde se musí ÄlovÄ›k alespoň ÄásteÄnÄ› orientovat, aby mÄ›l jakž takž pÅ™ehled v cizích slovech.Â