Proč je míček ideální ergoterapeutickou pomůckou


Když se řekne antistres, co vás napadá? Pro tyto účely lidé nakupují kinetický písek, chytrou plastelínu, nafukovací míče a lehátka, a proti stresu dokonce zabírá i praskání bublinek v bublinkové fólii. Jedním z nejoblíbenějších antistresových předmětů jsou ovšem malé míčky. A proč zrovna malý míček zabírá na stres a slouží zároveň jako ergoterapeutická pomůcka?

míček na hladině

Má kulatý tvar – kdybyste uchopili do ruky dřevěnou kostičku z dětské stavebnice a chtěli jí v ruce žmoulat, její ostré hrany vás budou do ruky tlačit. Podobné to bude z trojúhelníkovou pyramidou, s malým kvádrem a čímkoli jiným, co nemá zrovna dokonalý kulatý tvar. Koule je zkrátka koule, netlačí vás, a vložíte-li míček do kapsy, bude to příjemnější, než tam mít dřevěnou kostku.

pes s míčkem

Je malý – házení si s míčem bývá základem pro různé relaxační techniky s dospělými i s dětmi. Míč je pro ergoterapii ideálním pomocníkem, ale záleží také na jeho velikosti. Příliš malé míčky bývají velmi rychlé a v pohybu se někdy nedají snadno zachytit a naopak velké míče působí neohrabaně a nepříliš přátelsky. Pohazování si a žmoulání malého míčku velikosti tenisáku je naopak naprosto ideální. Mimochodem, pokud zhlédnete film „Přistání naslepo“, který se odehrává z prostředí řídících letového provozu, pohazování malého míčku tam napomáhalo v náročném profesním výkonu.

Na povrchu jsou vrypy a záhyby – pokud mají míčky členitý povrch s různými vrypy, jsou to nejlepší ergoterapeutické pomůcky, jaké si můžete přát. Pohráváním si v dlaních lidé procvičují své prsty, například v rámci rehabilitace a procvičování koordinace pohybů.

Je barevný – barevné míčky rozveselí mysl a je to vždy mnohem lepší volba, než kdyby byl míček šedý nebo černý. Šedá s černou naopak podporují rozvoj depresivních nálad.

Je bezpečný – malý míček vás nezraní a neublíží ani tehdy, budete si s ním házet a přistane vám na hlavě. Je zhotoven z lehkého plastu a jde spíše o dětskou hračku, než o těžkou technickou pomůcku.